2011. december 13.

Veszélyes-e a mobiltelefon?


 A legújabb tanulmányok szerint, a mobiltelefonok és más rádióhullámokat kibocsátó eszközök (vezeték nélküli beltéri telefonok, vezeték nélküli routerek, laptopok, mikrohullámú sütők, de még a babaőrök is) komoly egészségügyi veszélynek teszik ki használóikat. Hogyan maradjunk biztonságban, ebben a drótnélküli világban?




Veszélyes-e a mobiltelefon?

Mobiltelefonok és a daganatos betegségek rizikója
Hacsak nincs a fejéhez ragasztva a mobilja, akkor bizonyára már hallott olyan híreszteléseket, hogy a mobil készülékek rákot okozhatnak.
Egy, a rákkutatással foglalkozó központi intézet biztonságosnak nyilvánította a rádióhullámokkal kommunikáló készülékeket, míg más független tudományos csoportok más állásponton vannak.
A független szakértők úgy vélik, hogy a mobiltelefonokkal kapcsolatos biztonsági szabályok és előírások egy olyan mérési módszeren alapulnak, mely az emberi test által elnyelt elektromágneses sugárzás mennyiségét (fajlagos elnyelési ráta) vizsgálják, majd az alapján szabnak meg határértéket.
A legtöbb forgalomban kapható készülék megfelel ugyan az előírásoknak, de a módszer csak a sugárzás okozta hőképződést méri (vagyis amíg a telefon nem süti meg az ember agyát, addig biztonságos).
Cikkünk a hirdetés után folytatódik



  Káros-e az elektroszmog?


Napjainkban egyre gyakrabban hallhatunk az elektroszmog fogalmáról, és számtalan egymástól eltérő véleménnyel találkozhatunk azzal kapcsolatban, hogy van-e egészségkárosító hatása vagy nem kell tartanunk a technika rohamos fejlődésének következményeitől. Elektroszmognak az elektromos és mágneses terek-, valamint a radiofrekvenciás sugárzások által, a szervezetet érő terheléseket nevezzük. Az elektromágneses sugárzás természetes forrása például a vihar, a Nap, a Föld, a csillagok, míg a mesterséges elektromágneses sugárzást az elektromos berendezések, hírközlés eszközei, elektromos vezetékek, váltóáramforrások bocsájtják ki. Az elektroszmogról>>

Azonban tudományos bizonyíték van arra, hogy a nem hő jellegű, rádióhullámú sugárzás (tulajdonképpen a technikai alapja a mobilkommunikációnak), melyet mobiltelefonok és más vezeték nélküli készülékek is alkalmaznak, káros lehet, veszélyeztetheti az immunrendszert és kárt tehet a sejtek struktúrájában. Még a biztonságosnak vélt határérték alatt üzemelő készülékek által kibocsájtott gyenge sugárzás is okozhat problémát, vélik a független szakértők.
A probléma az, hogy a rádióhullámok mélyen a testbe hatolva zavart okozhatnak annak normál működésében, akár kárt tehetnek a DNS állományban is, ami kiindulópontja lehet a rákos elváltozásoknak. Az amerikai rákkutató intézetek a nagy telefontársaságokkal karöltve készítettek egy átfogó felmérést az átlagos mobilhasználatot illetően.
Melynek eredménye megnyugvásra adott volna okot, azonban egyes független szakértői csoportok megkérdőjelezték a felmérés hitelességét, mivel az egy régebbi adatra támaszkodott (90’-es évek). Manapság szinte mindenki használ mobiltelefont, egyesek ritkábban, míg mások gyakran és többet telefonálnak, például az amerikai fiatalok (18-29 évesek) 83%-a szinte összenőtt mobiljával.
Napi 30 perc beszéd a mobilon komoly rizikófaktort jelent



  Az agydaganat tünetei


Az agydaganat által okozott tünetek a daganat méretétől, elhelyezkedésétől és a daganat növekedési sebességétől függ. Egy lassan növő daganat még viszonylag nagy méret esetén is lehet tünetmentes. Az alábbi tünetek esetén kell gyanakodni:Újkeletű fejfájás, vagy a fejfájás jellegének megváltozása
Fokozatosan súlyosbodó, egyre gyakrabban megjelenő fejfájás
Indokolatlan émelygés és hányás
A látás zavarai, így homályos látás, kettős látás, látótérkiesés
Valamely végtag gyengesége, zsibbadása, érzéketlensége
Egyensúlybizonytalanság
Beszédzavar
A személyiség megváltozása
Epilepsziás rosszullétek megjelenése
Halláscsökkenés
Hormonális (endokrin) zavarok
Bővebben az agydaganatról>>

A tanulmánynak mégis volt egy eredménye, kimutatták, hogy aki napi legalább 30 percig beszéltek mobiljukon az elmúlt 10 évben, azoknak 40%-al nőtt az agydaganat (glioma) kialakulásának esélye.
Ennek eredményeként sok európai országban tervezik tiltani a 6 éven aluli gyerekek számára a mobilhasználatot, mivel a rádióhullámok könnyebben hatolnak át a gyerekek kisebb és gyengébb koponyáján keresztül az agyig.
Franciaországban már megtették az első lépéseket, kitiltották a vezeték nélküli technológiát alkalmazó készülékeket a legtöbb iskolából és közintézményekből. Ma már a legtöbb kutató és az érintett cégek egyetértenek abban, hogy bővebb tanulmányokat és felméréseket kell végezni, hogy pontosabb képet tudjanak alkotni a kialakult helyzetről. A legjobb az óvatosság és az elővigyázatosság és nem csak a mobiltelefonokkal szemben.
Az ember még soha eddigi történelme folyamán nem volt ennyire kitéve a sugárzás okozta veszélynek – állítja az egyik szakértő.
Ma már vezeték nélküli technikát alkalmaznak az irodákban, otthonokban, még a szabad területek se képeznek kivételt (parkok, közterek, strandok), szinte mindenhol ki van téve az ember valamiféle sugárzásnak.
Nem kell azért feltétlen eldobni minden elektronikai eszközt, csak be kell tartani néhány biztonsági alapszabályt és figyelembe venni a jó tanácsokat.
Mobiltelefonok
Amikor a telefon bekapcsolt állapotban van (valószínűleg amikor ezeket a sorokat olvassa akkor az öné is), folyamatosan küldi és fogadja a rádióhullámokat, miközben a legközelebbi adótoronnyal kommunikál annak érdekében, hogy a telefon alkalmas legyen hívások fogadására és küldésére. Azonban, ha messzebb van az adótorony, akkor a telefon erősebb jelekkel kénytelen kommunikálni, hogy a kapcsolat folyamatosan fennmaradjon, így nagyobb lesz a kibocsájtott sugárzás is, ez főként akkor fordul elő, ha ritkábban lakott területeken vezet át az útja. Ezért, ha nincs éppen szükség a telefonra, érdemes kikapcsolni.



  Elektroszmog és Wi-fi allergia


Mivel minden eletromos vezetőnek van elektromos vesztesége, a szigetelés ellenére azokból elektronok lépnek ki, elektromos erőterret létrehozva. Az emberi szervezet jól vezető közeg, melyben az elektronok hatnak a sejtekre, s akár DNS mutációt is okozhatnak. A wi.fi ugyanazt a típusú elektromágneses hullámot használja, mint amit a mobiltelefonok, a Tv és a rádióadások. A wi-fi hullámok frekvenciája magasabb, mint a mobiltelefonoké, és intenzívebbek is, az általuk hordozott nagymennyiségű információnak köszönhetően. Noha még nem tudták bizonyítani, hogy az elektroszomog károsíthatja a szervezetet, néhányan ténylegesen rosszul lesznek, ha wi-fi, vagy egyéb elektromágneses hatásnak vannak kitéve.
Elektroszmog és Wi-fi allergia>>

Telefonáláskor semmiképp ne szorítsa halántékához a telefonját, az egyik tanulmány kimutatta, hogy az agydaganat (glioma) nagyobb eséllyel alakult ki a fej azon oldalán, ahová a telefont szorította használója.
Lehetőleg ne a zsebében, hanem táskájában tartsa készülékét és használjon vezetékes fülhallgatót. Ha épp nincs szüksége rá, kapcsolja ki a wifi és bluetooth szolgáltatást telefonján.
Állapotos anyukák számára erősen ajánlott, hogy csökkentsék telefonhasználatukat (legyen az mobil vagy hordozható beltéri egységű).
Használjon fejhallgatót és a telefont tartsa minél távolabb a hasától. Kimutatták, hogy a sugárzásnak kitett magzat károsodást szenvedhet (főként az agy), ez pedig későbbiekben szellemi elmaradottságot vagy tanulási nehézséget okozhat.
Az egyes EU-s kormányok már kiadtak erre vonatkozó figyelmeztetéseket, a mobiltelefont szintén kerülni kell terhesség esetén úgy, mint a dohányzást és az alkoholt, állítja az egyik kutató.  
Vezeték nélküli, beltéri telefonok     
Ezeket a lappangó vezeték nélküli veszélyforrásokat komolyabban kéne venni, ugyanis gyakran olyan erősséggel sugároznak, mint a mobiltelefonok – állítja a kutató. A telefon dokkoló egysége olyan, mint egy mini adótorony, napi 24 órában sugároz és hatótávolsága elérheti a 100 métert is. Főleg a digitális változatai károsak, vaktesztek kimutatták, hogy egy ilyen telefon dokkoló egysége mellett ülve felléphet aritmia, szívritmuszavar, ami akár stroke-ot (szélütés), szívinfarktust okozhat. A megoldás egyszerű, szerezzen be egy régi vezetékes telefont, jó hosszú kábellel, kissé retro, de a célnak megfelel, és nem okoz káros sugárzást, ez az olcsó és egyszerű készülék áramszünet esetén is biztosít vonalat és használatával már ki is iktatta az otthonában előforduló egyik sugárzási forrást.
Vezeték nélküli routerek





Ne tartsa ölében a laptopot!

A szomszédból jövő ingyen wifi net áldásnak tűnhet, de valójában az azt biztosító router folyamatosan ontja a nagy erejű rádióhullámokat, melyek az egész testet érik és akár 50m-ig is kihatnak. Bizonyított kapcsolat van az erős sugárzás és egyes halálos kimenetelű betegségek között, például leukémia kialakulásának fokozott veszélye.
Cserélje le wifi-s routerét kábelesre vagy használja direktbe kötve gépét a modemre. Az Ethernet technológia nem okoz sugárzást, gyorsabb és biztonságosabb is.
Ha mégis szüksége van a vezeték nélküli net elérésre, akkor lehetőleg a routertől minél távolabb üljön le, ha nem használja, akkor kapcsolja ki elektromos berendezéseit, ha esetleg elfelejtené, használhat túlfeszültség védelemmel is ellátott, időkapcsolós hálózati elosztót.
Laptopok (Notebook)
Ha az ölében tartja laptopját, mint ahogy általában szokás, akkor épp a medencéjét éri a sugárzás, tehát rák kialakulásának a veszélyével kockáztatja szerveit. Férfiaknál és nőknél egyaránt veszélyben vannak az ivarszervek, illetve terhes nők esetében a magzat vagy eleve a termékenység esélye.
Használja inkább asztalon, vagy tegyen alá vastag párnát, ha mindenkép az ölében szeretné tartani. Váltsa le laptopját asztali PC-re, ennyi kényelemről érdemes lemondani az egészsége érdekében. A laptop akkor veszélyes, ha vezeték nélkül (wifi) kapcsolódik az internetre, kikapcsolt wifi mellett nyugodtan nézheti kedvenc filmjeit vagy fotóit.



  Az elektromágnesesség



Az elektromágneses hullámok elméletét James Clerk Maxwell (1831-1878) skót fizikus dolgozta ki az 1870-es években. Az úgynevezett Maxwell-egyenletek megjósolták az elektromágneses hullámok, a nagyon rövid, illetve nagy hosszú hullámhosszok létezését, vagyis azt, hogy az elektromágneses hullámoknak nincs felső, illetve alsó hosszhatáruk. Az egyenleteket helyességét Heinrich Hertz bizonyította be, róla kapta elnevezését egysége, a hertz is, amely azt jelzi, hogy a készülék másodpercenként hány rezgést bocsát ki. Míg a legalacsonyabb sugártartomány (VLF) 3-30 ezer rezgést, addig a szupermagas (SHF) már 3-30 gigahertzet, azaz 3-30 milliárd rezgést fed le. Ugyanezek a tartományok jellemezhetők a kibocsátott rezgés hullámainak méterben megadott hosszával is. Frekvenciákkal jelzetten a VLF a leghosszabb hullámok sávja, az SHF pedig a legrövidebbeké. A hullámok jele W (wave) vagy H, sorrendjük: nagyon hosszú, hosszú, közép, rövid, nagyon rövid, ultrarövid (a fogalommá vált URH) és szuperrövid hullám.
A jelenleg használatos elektronikus készülékek hét frekvenciatartományban működnek:
az igen alacsony (VLF) tartomány főleg a tengeri üzenetváltásban,
az alacsony (LF, 30-300 khz) a tengeri rádiónavigációban,
a közép (MF, 300-3000 khz) a rádiózásban,
a magas (HF, 3-30 megahertz) a nemzetközi rádiózásban,
az igen magas (VHF, 30-300 Mhz) és az FM (frekvencia modulált) a rádiózásban, illetve a vezeték nélküli telefonoknál terjedt el.
Az ultramagas (UHF, 300-3000 Mhz) a mobiloknál, mikrohullámú melegítőknél és radaroknál,
a szupermagas (SHF, 3-30 gigahertz) a mikrohullámú átjátszóknál és műholdaknál használatos. Bővebben az elektromágneses hullámokról>>

Baba őr (Baby monitor)



 A mikrohullámú sugárzás



Elektromágneses sugárzás a gyűjtőneve a különféle típusú elektromos energiának, valamint  a hozzájuk kapcsolódó elektromos és mágneses mezőnek. Ide tartozik például a mikrohullámú sugárzás, a rádióhullámok, a röntgensugárzás, a látható- és ultraibolya fény is.
Az energiatípusokat aszerint osztályozzuk, mekkora energiát termelnek, melyet a hullámhosszúságuk jelez. Minél rövidebb a hullám, annál magasabb az energiájuk. A rádióhullámok a leghosszabbak, a röntgen- és gammasugarak a legrövidebbek. A mikrohullámok hullámhosszúsága hosszabb, mint a látható fényé, ám rövidebb, mint a VHF vagy UHF rádióadóké.
Annak függvényében, hogy egy bizonyos tárgy milyen anyagból készült, képes a mikrohullámokat elnyelni vagy továbbítani. A műanyagon, üvegen, némely fémen áthalad, a vizet tartalmazó tárgyak pedig elnyelik. Mivel minden élelmiszer tartalmaz valamilyen mértékben vizet, a mikrohullámok ezzel kapcsolatba lépve hőt termelnek. Veszélyes-e a mikrohullámú sütő?>>

Ezek az eszközök vezeték nélküli telefonnak vagy walkie-talkienak foghatóak fel és nagyobb sugárdózist adnak le, mint egy mobiltelefon, ezért elég nagy felelőtlenség közvetlenül a kiságy mellé helyezni a készüléket. Kutatások kimutatták, hogy a mobil eszközök által kibocsájtott sugárzás teljes egészében képes áthatolni egy gyerek fején (csak 20 éves korra véglegesül a koponya fejlődése). Minél fiatalabb a gyermek, annál sérülékenyebb a rádióhullámok okozta hatásokra.
Ne használjon baba őrt, ha lehetséges. Abban az esetben, ha mindenkép szükséges, helyezze a készüléket legalább 3 méterre a bölcsőtől.
Egyéb, a háztartásban előforduló veszélyforrások
Még kér sugárforrás, amire érdemes odafigyelni. Mikrohullámú sütő: az új és megfelelően üzemelő darabok gyárilag elég jól szigeteltek, azonban szinte észrevehetetlen a szigetelés épségének megállapítása. Ha sérült, akkor előfordulhat a sugárzás szivárgása. Legjobb, ha elindítja és kimegy a konyhából vagy legalább 3 méterre áll a sütőtől.
Kompakt fénycsövek: a káros sugárzás, ami összegyűlhet, ezekben a fénycsövekben gyakran beárnyékolja e fényforrások gazdaságos mivoltát.
Azon kívül higanyt tartalmaznak, ami igen erős mérgező hatású nehézfém és környezetszennyező faktor. Ha lehet, használjon LED égőket a fénycsövek helyett, melyeknek még kevesebb az energiafogyasztásuk is.
(WEBBeteg - N.L)

Bövebb info:www-energylife-world.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése